Kurtlarla Dans

O Yaşıyor.. 
Sultan II. Abdulhamid
(1842-1918)

Tarihin sisli koridorlarından kulağımıza fısıldanan bir dansın melodisi ve cennet Mekan Sultan II. Abdulahmid'in 33 yıl nasıl bir maharetle "Kurtlarla"bu melodiyle dans ettiği, hayatı boyunca İmparatorluğu ve tebâsını bu melodinin "zehirli gürültüsünden" uzak tuttuğunu anlatma çabası.
Abdulhamid Han'ın dehası, dışarıdan saldıran "Kurtlarla" içerideki "çakalların" nasıl bir araya gelerek ülkeye ihanet içinde, iş birliği ve güç birliği kurduklarını anlama çabasıdır.
Rakamlara boğulmuş tarihten hiçbir şey anlayamazsınız. Kronolojik olarak verilen bilgiler kuru ve anlamsızdır. Ezberlenir ve unutulur. Tozlu raflarda öylesine bakakalır. Onca yaşanmışlık, tecrübe, alınacak dersler, çıkarılacak sonuçlar sessizce dağılır gider. Bu nedenle II. Abdülhamid kırk gece kırk gündüz klasik doğu masallarından öteye çok şey anlatır bize.
"Abdulhamit kimdir?" sorusunun cevabı: "Abdulhamit bir fikirdir". Onun en güzel adı bu olsa gerek.
Abdulhamit bir fikir, felsefe, düşünce biçimidir. Hem de öyle bir fikir ki, kendisinden yüz yıl sonra gelecek nesillere liderlik yapabilecek niteliklere sahip bir fikir.
Oysa O'nu "Kızıl Sultan", "Evhamlı", "Müstebdit" gibi lakaplar ve ünvanlarla tanıttılar.
Bundan daha da beter olanı bu yakıştırmaların, kendisinin sunduğu nimetten nemalanmış olanlarca yapılmış olmasıdır.
Abdulhamid'in iktidarda olduğu 33 yılda (1876-1909) dünya, Avrupa ve İslam alemiyle olan ilişkilerimizin çok kritik ve sancılı bir dönemden geçmektedir. Bu dönemde sadece Osmanlı Devleti değil bütün dünya hızlı bir dönüşüm içindedir ve aynı zamanda Osmanlı'da ifadesini bulan coğrafyamız, medeniyetimiz toplumumuz için de keskin bir dönüm noktasıdır.
Anadolu'nun her karışı, Osmanlı Devleti, emperyalist güçlerce paylaşılma planları arasında. Hatta merkezinde.
Tabir yerindeyse onlarca kurdun sofrasında bir kuzu iştahları kabartan bir yerde. Sofrada bir devlet; Osmanlı Devleti ve bu devletin başında bir hakan; II. Abdulhamit. "Her yirmi dört saati bin muamma ile dolu" olan bir sisin içinde.
Bu muammaya cevap verebilecek tek bir şahsiyet ve hedefte "mütedeyyin, takva sahibi, muhafazakar, milliyetçi, gizemli, sırdaş, müşfik, adil, alim, mücahit, vefakar, akıllı, zeki, ihtiyatlı, şaşırtıcı, kıvrak zekalı, güçlü siyasi kavrayışıyla, yenilikçi, dengeli, azimli, meraklı, hoşgörülü, öngörülü, vizyon sahibi, entelektüel, yenilikçi lider var. Dahası bugünkü Türkiye'nin temellerini atan, anlaşılmayı bekleyen ve hala ruhuyla bütün siyonizme ve emperyalizme karşı mücadele edilen bir "Hakan" var.
33 yıl dünyanın en sisli ve karanlık dönemecinde yönettiği Osmanlı Devletinin hakanı Abdulhamid'in çabasının benim zihnimde uyandırdığı resim çok net.
Maskeli bir balo.
Loş ve sisli bir salon.
Kimi dost kıyafette kimi düşman.
Dost kim? Düşman kim? Anlaşılamayan bir meydan
Maskeliler bir arada.
Aralarında hakan ve onun şahsında Türk milleti.
.
Maskelilerin her birinin elinde bir testere.
Testereleri bileği yapan ucuz bahşişli soytarılar.
Hakan'ın bir elinde Kuran diğer elinde tarih, kültür.
Türk ve İslam medeniyeti.
Müzik, kilise ayinlerinin haçlı ilahisi eşliğinde bütün salonu dolduruyor.
Maskeli dansörler/dansözler ahenk içinde.
Davulun her vuruşunda birlikte hareket ediyorlar.
Figürleri incitici, hileli, kurnazca.
Hamleler sinsi
Soytarılar neşeyle karışık çığlıkta
600 yıllık bir medeniyete isyan ve ihanet
Hileli, namert.
Meydanda bir pehlivan ve onlarca kalleş.
Maskeli balonun sırtlanları bitmek tükenmek bilmeyen bir hırsla dansa devam ediyor...
Hiç bitmeyecek bir dansın her seferinde yeni maskeleriyle, yeni soytarılar
Kimi zaman sendelerse de Hakan, dimdik ayakta, vakur.
Abdulhamit yerde..
Elleri ve kolları bağlanmış.
Milletin sesi kesilmiş, susturulmuş.
Sükuta uğramış cepheler.
Kolunun altında Kuran ve tarihinden aldığı vakar.
Besmeleyle mühürlenmiş, inananların ve temiz olanların dokunup anlayabileceği şifrelerle dolu bir "sırlar"
Maskeli balonun ortakları, "yıldız" kayarcasına yağmalamaya ve yok etmeye başlıyor. Cılız dualar uzaktan ve derinden geliyor.. Her sesin ardından bin bir şehadet sesi...
Yüzyıl sonra dans devam ediyor.
Abdulhamit yine ayakta ölümcül dans devam ediyor.
Her seferinde daha bir bilerek, daha bir azimle, daha bir inançla.
Abdulhamid'i anlamak böyle bir sahnede tek başına kalmış bir hakanı anlamak demek.
Abdulhamid'i anlamak sırtlanların, çakalların saldırısına uğramış bir kuzunun mücadelesini anlamak demek.
Abdulhamid'i anlamak hem içeriden hem dışarıdan bütün testere darbelerine rağmen yıkılmayan, parçalanamayan bir çınarı anlamak demek.
Adulhamid'i anlamak bu millete karşı yapılan yalanları, talanları, propagandaları, ihanetleri, hainlikleri, maskelerin ardındaki omurgasızların oyunlarını anlamak demek.
Abdulhamid'i anlamak tarihin kısır döngüsünden, emperyalizmin girdabından kurtulup diriliş demek.
Çınarın devrilişinde doğan yeni fidanın meyveye durmasına ramak kala soytarılar yine iş başında. Maskeli patronlarının hayaletleri ve onların fikir uşağı mankurtlar.
Tarihin tekerrürü.
Abdulhamid'in karakteri, siyasi kişiliği, devlet yönetim tarzı, dehası, milliyetçiliği, milletine düşkünlüğü, mütevazı hayatı, siyasi öngörüleri, Osmanlı topraklarının parçalanmaması için verdiği mücadele, dünyadaki teknolojik gelişmeleri ülkesine aktarmadaki mahareti ve çabası bir arada düşünüldüğünde o daha iyi anlaşılacaktır.
O, var olmak istemektedir ama kimliğiyle.
Yozlaşmadan, bozulmadan, kültürel değerlerini koruyarak, kendi değerleriyle sentezlediği bir varoluşla.
II. Abdulhamid'in bugün gelişen ve büyüme arzusu içinde olan, bölgede lider ülke olmak ve söz sahibi olmak isteyen Türkiye'nin karşısına çıkan engellerle benzer engellemelerle karşılaşması tesadüf değildir.
Keşke seni anlayabilecek bilgiye ve idrake sahip olabilseydik.

Benzer Yazılar

3 yorum

yorumla
29 Haziran 2015 21:58 sil

Hocam yazıyı okuyunca Koca Sultanın vasiyeti aklıma geldi. Biz Abdulhamid'i anlayamadık. Necip Fazıl'ın dediği gibi "Ağlayabilseydiniz,anlayabilirdiniz."

bir buçuk asırdır yanıp kavrulan, bunca keşfine ve oyuncağına rağmen buhranını yenemeyen ve kurtuluşunu arayan batı adamının bulamadığını, Türkün de yine bir buçuk asırdır işte bu hasta batı adamında bulduğunu sandığı şeyi, o mübarek oluş sırrını çözecek ve her sistem ve mezhep, ortada ne kadar hastalık varsa tedavisinin ve ne kadar cennet hayali varsa hakikatinin islam'da olduğunu gösterecek ve bu tavırla yurduna islam alemine ve bütün insanlığa numunelik teşkil edecek bir gençlik...(NFK)

Bu gençliği oluşturabilecek sağlam ve özümüzden çıkan bir eğitim sistemi kurabilirsek anlayabiliriz hocam zira eğitim sistemiiz vasat. Üniversiteye gidiyoruz bir şey öğrenmeden geri geliyoruz ilginçtir diplomamızda da başarılı yazıyor. Her şeyimiz oldu bitti hesabı..

Bu konu çok su götürür hocam düşündükçe canımı da sıkıyor fazlasıyla. Son olarak Sultanın vasiyetinden kısa bir bölüm paylaşayım. Teşekkürler anlatımınız için. İnşallah kurtuluşa erenlerden oluruz.

Düşünüyorum. Üç kıtaya yayılmış koskaca bir cihangirlik, on yılda bir avuç toprak haline geldi. Vebali kimin?.. Kimin olduğunu bulsak ne işe yarar, vatan elden gittikten sonra...

Kırk yıldır büyük devletlerin birbirleriyle kapışmasını bekledim. Bütün ümidim oydu ve Osmanlı'nın bahtını buna bağlı görürdüm. O beklediğim gün geldi, heyhat ki ben tahttan indirilmiş, ülkemi idare edenler de akıl ve basiretten uzaklaşmışlardı. Kırk yıl beklediğim büyük fırsat bir daha ele geçmemek üzere Osmanlı'nın elinden çıkıp gitti (18 Mart 1917).

Cevapla
avatar
30 Haziran 2015 01:53 sil

Gençlerin duasıyla ve çabasıyla düzelecektir. Güzel yorumun için teşekkür ederim.

Cevapla
avatar
24 Eylül 2016 14:54 sil

Recep Tayyip Erdoğan atamız Abdülhamid Hani en iyi anlayan lider. İcraatları bile benzer. Keşke diğer siyasilerde anlasa ve devlet yaşasın diye bizleri yaşatsalar. Malesef bu ülke için uykusuz kalan acı çeken bizler sözde bizleri mutlu etmek için koyulan yasalar tarafından mutsuz ediliyoruz. Bu devlete sahip çıkan bu ülke için canını hiçe sayan bizler, bizlere sahip çıkacak Abdülhamid gibi Recep Tayyip Erdoğan gibi bu iş olacak o kadar diyecek milletvekilleri arıyoruz. Abdulhamid'i anlamak herşeyi anlamaktır.

Cevapla
avatar

Yorumunuz için teşekkür ederim. Denetlendikten sonra yayınlanacaktır. EmoticonEmoticon